Marta Rajčániová

Jak jsem se rozhodla zhubnout

Nikdy v životě jsem nebyla žádný drobeček, kromě momentu mého narození. Podle maminčina vyprávění jsem při narození vážila pouhá dvě (slovy dvě) kila, třebaže nikdy se nehovořilo o tom, že bych byla nedonošená. Maminka prý nade mnou žalostně plakala, když viděla, že kamarádčiny, stejně staré holčičky, je plný kočár, zatímco mě v něm nebylo pomalu ani vidět.

No a tak se stalo, že mě maminka, babičky a tetičky krmily horem dolem, abych ten deficit porodní váhy doplnila. Na fotografiích z doby, kde mi mohou být tak čtyři roky, jsem už pořádný cvalík. Až teprve když mě dohonila puberta a pravidelný měsíční cyklus, jsem se začala vytahovat, a z neforemného cvalíka se už ve 13 letech pomalu stávala štíhlá, urostlá a pohledná slečna.

Bohužel postavu jsem nezdědila po souměrné mamince, ale po babičce z tatínkovy strany jsem podědila široké boky. Ty, (kromě velkých uší) byly příčinou mých mnohaletých mindráků, zejména v době dospívání, což jsem ale na střední škole kompenzovala sportem. Spolu s koncem střední školy ale skončilo i moje sportování. Důsledkem toho bylo, že v době, kdy jsem se ve svých dvaceti letech vdávala, jsem vážila 79 kg.

Sice jsem pak po porodu zhubla až na 72 kg, ale tato váha pak pro mě zůstala už navždy v říši snů. Při druhém těhotenství jsem váhu dotáhla až na 92 kg, a tak to s výkyvy +- 5 kg zůstalo dalších, téměř 30 let. Změna přišla až s druhým manželstvím, které se pro mě stalo oázou klidu a spokojenosti. Vše dovršil odchod do důchodu. Nadbytek času a dlouhou chvíli jsem začala řešit pečením a vařením, v čemž mě povzbuzovalo i zalíbení mého muže v dobrém jídle.

Kromě toho mě těšily i chvály mého kuchařského umění od dětí, příbuzných i kamarádů. Nakonec se ujalo i rčení mého muže – Martička se nudí, tak vaří. Tragédií bylo, že co jsem navařila a napekla, muselo se také sníst. Jídlo se přece nevyhazuje. Důsledkem toho bylo, že v průběhu mého druhého manželství jsem přibrala zhruba 25 kg. Poslední dva roky jsem měla problémy s dýcháním, bolela mě kolena a záda, a navíc jsem se na sebe už nemohla podívat do zrcadla, jak mi byla moje tloušťka odporná.

Stále jsem si říkala: od zítřka už budu držet dietu. Ale chuť k jídlu byla silnější. Rozhodly až dva momenty. První, když jsem po Novém roce 2015 stoupla na váhu a ta ukázala neuvěřitelných 116 odporných kilogramů!!!!!  A druhým rozhodujícím momentem bylo, když jsem současně na internetu narazila na inzerát Světa zdraví, který nabízel slevu na konzultaci o hubnutí a zdravé výživě. Ani na okamžik jsem neváhala, ihned jsem zavolala na teplickou pobočku a domluvila jsem si schůzku.

Uvědomila jsem si totiž, že sama, bez odborné pomoci, zhubnout nedokážu. Hned na první konzultaci jsem se rozhodla pro šestiměsíční docházku do poradny. Nejen proto, že poradkyně paní Jitka Fílová mi vše mile, přívětivě, a hlavně fundovaně vysvětlila, ale zároveň jsem si uvědomila, že změnit v 68 letech styl života a hlavně stravovací návyky, nebude vůbec jednoduché a bude to vyžadovat delší dobu. Nebylo mi vůbec líto vynaložených peněz (co si budeme povídat, 6.500 Kč je  pro důchodce přece jen slušná suma), vlastně to pro mě byl určitý stimul, hnací motor pro zdárné dokončení mého předsevzetí o zhubnutí nejméně 20 kg. Vždyť kdybych to vzdala, jako bych ty peníze vyhodila oknem.

Zdá se ale, že se mi to podařilo. Možná, že ještě nějaké to kilíčko postupně shodím, ale s dosavadním výsledkem jsem nadmíru spokojená. Nejenže obléknu zase mé staré (ale zachovalé) sukně, halenky, kalhoty, zkrátka všechno již dlouho nenošené oblečení, ale hlavně mě nebolí nohy a kolena, dobře se mi dýchá a běhá. A o to mi šlo. Skvělým bonusem je, že mi občas někdo řekne, jak dobře vypadám. Fakt se to dobře poslouchá. A děkuji mé poradkyni Jitce Fílové za její rady, povzbuzování a lidský přístup, bez ní bych to nedokázala.

 Marta Rajčániová PŔED - Příběhy a zkušenosti klientů Světa zdraví Teplice Marta Rajčániová PO - Příběhy a zkušenosti klientů Světa zdraví Teplice

Výše uvedené výsledky jsou pouze příklady konkrétních klientů, kteří již absolvovali program v naší poradně. Pro každého člověka funguje program odlišně, nezaručujeme proto, že program bude mít ve Vašem případě přesně stejné výsledky.

Objednejte se na konzultaci s výživovým poradcem Světa zdraví NATURTEP Teplice

Víte, že ...

... klienti pod vedením specialistů Světa zdraví v Teplicích zhubli již 5.771 kg a na všech pobočkách Světa zdraví potom již 422.085 kg? Ještě váháte?

 

 

TOPlist