Úvodní stránka » Články » Měl by svět v roce 2014 držet dietu?

Měl by svět v roce 2014 držet dietu?

V posledních 30 letech došlo k dramatickému nárůstu lidí s nadváhou a lidí obézních. Dříve to bylo považováno za problém bohatých zemí, ale dnes se s ním potýkají i země s průměrnými příjmy a celý rozvojový svět. Změny ve výživě jako je více tuku, více masa, více cukru a větší porce přnesly s sebou zásadní zdravotní komplikace.  Měl by svět v roce 2014 držet dietu? - Články Světa zdraví Teplice

- Každý třetí dospělý na světě (1,48 miliardy) měl v roce 2008 nadváhu nebo byl obézní. To je nárůst o 23% od roku 1980.
- Více obézních lidí nebo lidí s nadváhou bylo v roce 2008 už v rozvojových zemích (904 miliónů), než v zemích rozvinutých (557 miliónů).
- Latinská Amerika (57%) a  Severní Afrika a Střední Východ (58%) mají nyní prakticky stejný podíl lidí s nadváhou jako Evropa (58%).
- Počet obézních se v rozvojovém světě od roku 1980 ztrojnásobil z 250 miliónů na 904 miliónů v roce 2008.
- Indikátorem změny stravovacích návyků je zvýšení spotřeby cukru a sladidel o 20% na osobu mezi lety 1961 a 2009.
- Naopak v některých zemích se daří negativní trend zvrátit. Například obyvatelé Jižní Korey jedli v roce 2009 o 300% více ovoce a o 10% více zeleniny než v roce 1980.

Životospráva se mění tak, jak se zvyšují příjmy v rozvojových zemích. Přesouvá se od obilovin k masu, tukům a cukrům, stejně jako k ovoci a zelenině. 

Výživa, která v budoucnu bude bohatá na živočisšné produkty. zejména maso, bude zvedat ceny masa, ale překvapivě nikoliv krmiv. Z toho vyplývá, že vývoj výživy může mít vliv více na veřejné zdraví než na zemědělství.

Zdá se, že existuje jen maláá vůle, jak ve veřejnosti, tak u politiků, přijmout určitá opatření, která jsou nezbytná pro ovlivnění budoucí životosprávy. To se však může změnit díky vážným zdravotním důsledkům. Kombinace mírných opatření ve vzdělávání, cenách a regulaci může dosáhnout mnohem více než drastická akce pouze v jedné oblasti.  

Zdroj: www.odi.org.uk

Objednejte se na konzultaci s výživovým poradcem Světa zdraví NATURTEP Teplice

Víte, že ...

... klienti pod vedením specialistů Světa zdraví v Teplicích zhubli již 5.771 kg a na všech pobočkách Světa zdraví potom již 422.085 kg? Ještě váháte?

 

 

TOPlist